International Writers' Workshop NZ International Writers' Workshop NZ Inc

Auckland, New Zealand


Recent Competition Results

This page provides results of IWW competitions.
Click here to jump to a summary of The Kathleen Grattan Prize results.



The Kathleen Grattan Prize for a Sequence of Poems - November 2020

Judge: Siobhan Harvey

Winner: Liz Breslin for In bed with the feminists
Runner-Up: Sophia Wilson for Attempting to Land

Click here to read the Press Release.

Click here for all winners of The Kathleen Grattan Prize.

300 word Flash Fiction - October 2020

Judge: Anita Arlov

First: 'The Bedouin' by Tamsin Worsley
Second: 'The Night Ferry' by Sue Courtney
Joint Third: 'A Killer View' by Edna Heled
Joint Third: 'A Memory of Spring' by Leonie Couper

Mystery story - September 2020

Judge: Nathan Blackwell

First: 'The Shackle that broke' by Juliet Yates
Second: 'One is too many' by Duncan Perkinson

Play-writing - March 2020

Judge: Paul Kalburgi

First: 'Text or Subtext' by John Leyland
Second: 'The Accident' by Sarah Abbott
Third: 'Dinner with Dad' by Duncan Perkinson

Flash Fiction - February 2020

Judge: Paul Clark

First: 'In Isolation' by Sophia Wilson
Second: 'Serving Porridge' by Duncan Perkinson
Third: 'Time Bomb' by Gavin Flower


The Kathleen Grattan Prize for a Sequence of Poems - November 2019

Judge: Professor Bryan Walpert

Winner: Siobhan Harvey for Ghosts
Runner-Up: Gillian Roach for Mute as Bottles

Click here to read the Press Release.

Click here for all winners of The Kathleen Grattan Prize.

Sargeson-inspired Short Story - October 2019

Judge: Jenny Cole and Helen Woodhouse

First: 'Banana Loaf' by Judy Tindill
Second: 'Conversation in the Marketing Department' by Duncan Perkinson
Highly Commended: 'The Writers Recipe' by Sue Courtney

'How To' article - September 2019

Judge: Ruth Hamilton

First: 'How to Trace Your Ancestors' by Leonie Couper
Second equal: 'How to Procrastinate About Writing that Novel or Biography' by Jenny Clay
and 'How to Take Your Humans for a Walk on the Beach' by Duncan Perkinson
Highly Commended: 'How to Make an IWW Memoir Activity Book' by John Leyland

Weaving Dialogue into Prose - August 2019

Judge: Thalia Henry

First: 'The Koru' by Tamsin Worsley
Second: 'Mud Cake' by Denise O'Hagan
Third: 'Ninepence' by John Leyland
Highly Commended: 'Old Nobby' by Craig Steed

Romance - July 2019

Judge: Louisa George

First: 'Her Bad Boy' by Gay Johnson
Second: 'Second Chance' by Denise O'Hagan
Third: 'Finding Love in a Vineyard' by Duncan Perkinson

Kiddult Story - June 2019

Judge: Judy Lawn

First: 'The Reluctant Hero' by Tom Shiels
Second: 'A Walk in the Park' by Denise O'Hagan
Third: 'The Hat Box' by Annie Glancie
Highly Commended: 'Caught in the Act' by Carol Sharma

Travel Story - April 2019

Judge: Joanna Wane

First: 'Medusa and the Moon' by Judy Tindill
Second: 'On the go with my Fat Friend' by Barbara Hawthorn
Third: 'Barefoot and Beans' by Norma Riley

Flash Fiction - March 2019

Judge: Anita Arlov

First: 'On Comtemplation' by Anne Hollier Ruddy
Second: 'Queasy' by John Leyland
Third: 'Destined Encounter' by Sue Courtney


Writing a Story in Letters - November 2018

Judge: Keitha Smith

First: 'A Two Year OE' by Duncan Perkinson
Second: 'The Tudor Letters of Thomas Molyneaux and William Stanley' by John Leyland
Third: 'A Right Royal Occasion' by Beverley Teague
Highly Commended: 'Author, Author' by Christine Beardon
Highly Commended: 'Caught in the Act' by Carol Sharma

Memory Story - October 2018

Judge: Maria de Jong

First: 'Testing Chloroform' by Carol Sharma
Second: 'The Debutante Ball' by Leonie Couper
Third: 'The Case of the Bloated Hedgehog' by John Leyland
Highly Commended: 'Six Days' by Edna Heled.

Poetry - One short and one long - August 2018

Judge: Yvonne Walus

First: Beverley Teague
Second: Jenny Clay
Third: Carol Sharma
Highly Commended: Denise O'Hagan & Caroline Carlyle

Short Story - August 2018

Judge: Gina Cole

First: Gay Johnson - 'Momento Mori'
Second: John Leyland - 'At 1400 Hours'
Highly Commended:
Tamsin Worsley - 'Tarnished Stars'
Duncan Perkinson - 'What we left behind'

Opinion Piece - July 2018

Judge: Greg Bruce

First: Beverley Teague - 'Where the Law Fails Young Vulnerable People Change is Needed'
Second: Gay Johnson - 'A Good Death'

Haiku and Tanka - June 2018

Judge: Johanna Emeney

First: Sue Courtney
Second: Jenny Clay
Third: Annie Glancey
Highly Commended: Leonie Couper



The Kathleen Grattan Prize

Winners of The Kathleen Grattan Prize for a Sequence of Poems

2020
The winner of the 2020 prize is Liz Breslin for her sequence In bed with the feminists.
Sophia Wilson is the runner-up. Judge: Siobhan Harvey.
Click here to read the Press Release.

2019
The winner of the 2019 prize is Siobhan Harvey for her sequence Ghosts.
Gillian Roach is the runner-up. Judge: Professor Bryan Walpert.
Click here to read the Press Release.

2018
The winner of the 2018 prize is Heather Bauchop for her sequence The Life in Small Deaths.
Gillian Roach is the runner-up. Judge: Stu Bagby.
Click here to read the Press Release.

2017
The winner of the 2017 prize is Janet Newman for her sequence Tender.
Anne Hollier Ruddy is the runner-up. Judge: Robert Sullivan.

2016
The winner of the 2016 prize is Michael Giacon for his sequence Argento in no man land.
Caroline Carlyle was presented with the 'Emerging Poet Award'. Judge: Gus Simonovic.

2015
The winner of the 2015 prize is Maris O'Rourke for her sequence Motherings.
Sue Wootton is runner-up. Judge: Rosetta Allan.
Gay Johnson was presented with the 'Emerging Poet Award'.

2014
The winner of the 2014 prize is Julie Ryan for her sequence On Visiting Old Ladies.
Jane Newman is runner-up.

Judge: Janet Charman.

2013
The winner of the 2013 prize is Belinda Diepenheim for her sequence Bittercress and Flax.
Maris O'Rourke was the runner-up. Judges: Stu Bagby and Jenny Cole.

2012
The winner of the 2012 prize is James Norcliffe for his sequence, What do you call your male parent?'.
Jenny Clay was the runner-up. Judges: Stu Bagby and Jenny Cole.

2011
The winner of the 2011 prize is Jillian Sullivan, for her sequence How to live it.
Siobhan Harvey and Aysha Vitapa-Aspinall were joint runners-up. Judges: Stu Bagby and Selina Tusitala Marsh.

2010
Joint winners were declared. They are
Janet Charman, for her sequence, Mother won't come to us, and
Rosetta Allan for her sequence Capricious Memory. Judges: Jack Ross and Johamma Emeney.

2009
The winner of the 2009 prize is Alice Hooton, for her sequence America.
Jackie Ottaway was runner-up. Judges: Jack Ross and Johamma Emeney.